Pokud vás otravují fronty kolem vleků a rádi si na horách dáte do těla, začínají vám být tuzemské sjezdovky pravděpodobně trochu těsné. Alternativně by šlo nasadit běžky, ale požitek ze sjezdu pak nahrazuje spíše potupné plužení. Do nedávna neřešitelné dilema. Dnes ale díky skialpům můžete nejen opustit těsný prostor sjezdovek, ale i koleje běžeckých tras. Prostě absolutní svoboda.
S tou svobodou je to sice ještě malinko složitější. Pořád je třeba respektovat různé ochranné přírodní zóny a dbát na doporučení ohledně lavinového nebezpečí. Prvně jmenované je ale otázka slušného vychování a na druhý problém u nás zase tak často nenarazíte. Jinak už vás omezuje jen terén a vaše schopnosti. Skialp u nás nevypadá jako v Alpách, a proto se často používá přiléhavější označení skitour. Sjezd panenského ledovce nahrazuje většinou opět sjezdovka nebo přímo na skialp určené trasy. Přesto ale osvobozuje od monotónnosti vlekového provozu, kde si člověk může připadat jako na tovární lince. A přes vyšší počáteční investici do vybavení v konečném důsledku uleví i vaší peněžence. Schválně si spočítejte, kolik v zimě dáte za permanentky – vlekařům se omlouváme.
Po hřebenech Krkonoš
KRNAP nebol Krkonošský národní park je příkladem toho, jak skloubit ochranu přírody se vstřícností vůči zodpovědným turistům. Na jeho webu tak najdete popis atraktivních tras včetně GPS souřadnic a mapových podkladů. Trasy jsou pro zkušenější sportovce. Kromě perfektní lyžařské techniky vyžadují i schopnost orientace v terénu. Mimo úseky, ve kterých využívají jiné značené trasy, jste totiž odkázaní pouze na mapu a GPS. Informace o trasách se vyplatí dobře pročíst. Dozvíte se nejen, kde se vyhnout výsadbě stromů, ale také kde hrozí stržení laviny či jaké sjezdy jsou opravdu zákeřné. Pokud máte všechny předpoklady v malíku, můžete se vydat na jedny z nejvýživnějších skialpových tras u nás. Pokud se sami necítíte, využijte služeb zkušeného průvodce, se kterým si sjedete třeba Sněžku, a navíc se naučíte, jak se pohybovat bezpečně na horách a pracovat s lavinovým vyhledávačem. Je to nejlepší způsob, jak si natrénovat dovednosti na skutečné velehory a zároveň nezbytnost i v našich podmínkách. Vzpomeňte si na Hanče.
Pokud cítíte, že potřebujete začít opravdu zvolna, průvodce s vámi zvládne i méně náročné trasy. A investici do vybavení můžete nechat na později. Jeho zapůjčení není problém a často je zahrnuto v ceně kurzu.
A co další kopce?
Česko samozřejmě nejsou jenom Krkonoše. Jak je to se skialpem jinde? Hned v sousedních Jizerkách je trochu chudo, ale fitness výšlap na Ještěd se tady podniknout dá. V Krušných horách určitě navštivte profláknutou lokalitu Skialp nad Hrobem , dobře dostupnou z Prahy. Skialpové trasy i s malou exkurzí do Německa najdete i v okolí lázeňského města se světovou historií, Jáchymova. Na Šumavě se vyřádíte u Železné rudy na svazích Špičáku. Podobně jako v Krkonoších se i zde mapy trasovaly ve spolupráci s ochránci přírody. Pokud se jich držíte, máte jistotu, že sjedete a neuškodíte. Výborné podmínky nabízí Beskydy. Kromě Lysé hory, na které se v Beskydech dá podniká snad všechno od skialpu po válení sudů z kopce, můžete využít i oblast Řeka a Javorný v blízkosti Třince. Aktuální stav tras a mapové podklady najdete na speciálních webovkách. V Jeseníkách si můžete pošlapat kolem přečerpávací přehrady Dlouhé stráně, absolutní základy zase můžete sami, nebo třeba s dětmi, brousit v Orlických horách. Zajímavě se pak skialp rozmáhá v Králickém sněžníku, kde můžete pokořit stejnojmennou horu, vyzkoušet i další trasy v okolí Dolní Moravy nebo, pokud to máte blíž, okolo Hynčic pod Sušinou. Skialpy se u nás tedy rozhodně provětrat dají a vypadá to, že je čeká ještě světlejší budoucnost.