Francouzské Carcassonne nejspíš znáte alespoň z fotografií. Ale věděli jste, že i v Česku máme místa, která ho svou atmosférou připomínají? Nechte se pohltit středověkou historií a poznejte města, do kterých byste možná za jiných okolností nezavítali.
Středověká perla Vysočiny - Polička
Ze všech hradebních komplexů u nás připomíná známou francouzskou památku nejvíce. Celých 1220 metrů opevnění se dochovalo především díky požárům, které v historii města několikrát zbrzdily jeho vývoj. Mohutnost hradeb i bašt nejlépe vynikne v ulici Na bídě, kde se pod hradbami krčí drobné chalupy. Kouzlo Poličky můžete objevovat po celý rok, ale obzvlášť vynikne v zimě a v noci. Město je navíc rodištěm světoznámého skladatele Bohuslava Martinů a leží na pomezí Čech a Moravy. Jednoduše perla Vysočiny. A pokud potřebujete nasát i okolní krajinu, vyrazte do nedalekých Žďárských vrchů.
Ve stopách Přemysla Otakara II. v Nymburku
Další památku zvládnete za den klidně i z Prahy. Opevnění středočeského Nymburku je, přes svůj středověký původ, trochu zvláštní. Hradby jsou totiž postaveny z cihel, a i když se na současném vzhledu podepsala rekonstrukce z počátku 20. století, dodnes ukazují, že středověk neznamenal jen hrubě opracovaný kámen. Nymburk stejně jako Poličku, založil Přemysl Otakar II. Opevnění je ale dílem Václava II. A pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do minulosti, navštivte pravěkou mohylu v ulici Na Příkopě.
Za Žižkou do Čáslavi
A opět město, které založil Přemysl Otakar II. Navíc příhodně přibližně mezi Poličkou a Nymburkem. Jednotlivé prvky městského opevnění více splývají se zástavbou, takže jejich obdivování je trochu dobrodružnější záležitost. Přesto se ale jedná o jeden z nejzachovalejších komplexů městských opevnění u nás. Opevnění dominuje vysoká válcovitá věž, Otakarova bašta. Devizou středočeské Čáslavi jsou muzea, ať už vás baví historická zemědělská technika, chcete na vlastní oči spatřit lebku, která pravděpodobně patřila slavnému vojevůdci Janu Žižkovi, nebo se rozhodnete ponořit ještě hlouběji do historie regionu. Na Čáslavsku totiž leží jedny z nejvýznamnějších archeologických lokalit u nás.
Stopy husitů v Plzeňském kraji
U našich západních hranic, jen 11 km od Německa, najdete další zachovalý komplex městského opevnění. V Tachově se zachovalo 700 metrů hradeb, obepínajících historické jádro města. Místy vzbuzují podobný dojem, jako ty poličské. Mezi další dominanty města patří klasicistní zámek, nebo centrum s chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Oceníte i okolní přírodu Českého lesa a romantické údolí řeky Mže. V Tachově a okolí navíc zatím nepotkáte příliš turistů. Ideální, pokud kromě zážitků hledáte i trochu klidu.
Než Hanzelka poznal Zikmunda
Štramberk, reprezentant našeho výběru za Moravskoslezský kraj. Romantické městečko si v centru zachovalo výrazně historický ráz, včetně lidové architektury. Centrum obepíná pětiboké opevnění, kterému nad městem vévodí hrad s věží Trúbou. Pokud vystoupáte až na její vrchol, nabídne se vám nádherný rozhled do širokého okolí. To přímo vybízí k turistice, ať pěšky, nebo na kole. A nasávání cestovatelského ducha, místním rodákem byl i proslulý Jiří Hanzelka. Ve městě můžete navštívit proslulou jeskyni Šipku, místo nálezu neandrtálské čelisti, a četné další památky i turistické atrakce.