Jak si co nejlépe užít jízdu se psím spřežením v Norsku a Švédsku

Jízdu se psím spřežením má spousta lidí na svém bucket listu. Vítr vám naráží do brýlí, mráz štípe do tváří, psi poštěkávají a ženou se vpřed, okolní krajina se vám míhá kolem, adrenalin koluje krví. Tohle by si měl alespoň jednou v životě vyzkoušet každý!

Nicméně existuje pár dobrých tipů a triků, které byste měli předtím, než se pustíte do akce třeba v Norsku nebo Švédsku, rozhodně vědět.

Takže pokud plánujete svůj první (nebo další) závod se psím spřežením napříč Skandinávií, zbystřete a čtěte pozorně, než zavoláte hlasité „Mush!“.

Plánujte dopředu

Tohle není nic, co byste měli dělat jen tak z plezíru. Mnoho tour operátorů a musherů nepřijímá rezervace později než dva týdny předem. Určitě si budete muset naplánovat i přepravu na místo, takže je dobré mít na vše dostatek času.

Většina zážitků se psím spřežením má pevně dané shuttle vyzvednutí, ale najmout si vlastní auto může být další z možností, především proto, že jste pak v daný den svobodnější a můžete se před nebo po akci vydat ještě na nějakou kratší procházku divočinou. Třeba na sněžnicích.

Bude opravdu foukat, tak se nabalte

Psí spřežení si to umí uhánět rychlostí přes 30 km/h. I když se to nezdá, při této rychlosti už docela dost fouká. Navíc bude venku určitě pod nulou, takže vás může za jízdy nemile překvapit pocitová teplota. Někdy to je až o 10 stupňů méně, než jaká je skutečná venkovní teplota. Pořádně se proto nabalte ve vrstvách. Komu bude horko, může postupně oblečení odkládat. Především myslete na kvalitní větrovku.

Nezapomeňte také na sluneční brýle, které neprofouknou! Ano, možná to zní legračně, ale představte si ten mrazivý průvan kolem očí, pokud si vezmete jen klasické brýle „na procházku“. Když vám přimrznou řasy k sobě, moc toho pak neuvidíte.

Vybírejte si výlety kolem dvou hodin

Přestože se vám bude zdát, že byste mohli „musheřit“ hodiny a hodiny, věřte, že všeho moc škodí. Vydržet namáhavé tempo, mráz, sníh a vítr k tomu a pak v pohodě a ve zdraví odjet zpátky na ubytko, na to bohatě stačí dvě hodiny.

Obzvlášť pokud cestujete s dětmi. Taková doba vám umožní užít si zážitek naplno a hned napoprvé to nepřehnat. Spřežení navíc obvykle odpočívá po cca. 90 minutách ostřejšího tempa.

Závisí také na tom, jak daleko jedete. Čím dále, tím vám bude větší zima. Pak se z jinak zajímavého dobrodružství může stát vyčerpávající závod s časem. A to je trochu o zdraví. Myslete také na svůj močový měchýř. Dvě hodiny jsou zkrátka až až.

Sbalte se nalehko

Protože celková váha ovlivňuje výkon spřežení a ovladatelnost saní, snažte se sbalit jen tak nalehko a zbytečnou nadváhu nechte na hotelu. Samozřejmě tu, kterou tam nechat můžete, třeba řízky nebo tunu sušenek.

Psi do spřežení jsou jedni z nejmenších plemene husky s vahou kolem 20 kilogramů. A ačkoli jsou na svou tělesnou hmotnost neuvěřitelně silní, na to, aby provezli 70-kilového člověka zimním terénem všeho druhu, jich musí být nejméně 10.

Každé kilo se počítá a sami se přesvědčíte o tom, jak to ovlivňuje výkon psů. Takže nechte filmovou kameru a sportovní tašku doma, čapněte smartphone, gopro a pak promyslete, jaké další nezbytnosti potřebujete, nebo nepotřebujete.

Vyražte během sezóny

V některých částech Norska a Švédska je možné jezdit se psím spřežením celoročně. Ale jen v sezóně zažijete ty nejlepší zážitky a tour operátorů bude rozhodně více a také více těch volných.

Ve vzdálenějších severních končinách obou těchto zemích běží hlavní sezóna od půlky listopadu do konce dubna, nezřídka se protáhne do začátku května.

Sečteno, podtrženo: Plánujte, pořádně se oblékněte a přijeďte v sezóně

K úspěšnému „musheringu“ stačí, jak bylo popsáno výše, docela málo. Pokud dodržíte všechny naše rady a tipy, zažijete skutečně zajímavé, bezpečné a v dobrém slova smyslu nezapomenutelné dobrodružství.

Tak a teď si můžete začít vybírat a plánovat. Mush!