Název národního parku Českosaské Švýcarsko připomíná zeměpisný guláš a odráží jeho lidový původ. Mohli bychom si utahovat z národní tendence přirovnávat jakýkoliv zajímavější kus krajiny k zahraničnímu vzoru, ale my vám raději ukážeme to nejlepší, co nabízí.
Jak je krásně v Krásné Lípě
Město Krásná Lípa je oficiálním turistickým centrem NP České Švýcarsko. Najdete zde Dům Českého Švýcarska, ve kterém kromě infocentra nechybí prodej suvenýrů, ale i bohatá expozice představující přírodní bohatství i historii kraje. Nad přilehlým náměstím se tyčí barokní kostel sv. Máří Magdaleny a v okolí je k vidění dochovaná historická zástavba včetně roubených chalup. Gurmánům a milovníkům piva ale doporučujeme navštívit především pivovar Falkenštejn hned pod kostelem. Skvěle zde vaří, jídlo i pivo. V kombinaci s klidnou atmosférou je město ideálním výchozím bodem dovolené a v zimě dýchá nefalšovanou romantikou.
Na Staré plynárně
Pokud toužíte po skutečně neobvyklém zážitku, včetně ubytování, restaurace a penzion Stará plynárna je trefa do černého. Kamenný domek v Hřensku stojí stranou od ostatní zástavby. Postavili ho v roce 1905 v úzké rokli, protože sloužil k výrobě svítiplynu. Případný výbuch tak nemohl ohrozit hřenské chalupy. Kdo by ale čekal strohou, průmyslovou stavbu, šeredně se splete. Kdo ví proč vypadá Stará plynárna spíš jako kulisa pro Roklinku z Pána Prstenů. Pokud se nechcete ubytovat, zajděte si alespoň na oběd nebo něco k pití a přesvědčte se na vlastní oči. Obzvlášť magickou atmosféru tady zažijete večer.
Největší div Česka
Z Hřenska můžete snadno pokračovat k nejpopulárnějšímu přírodnímu útvaru Českosaského Švýcarska a také patrně nejznámější přírodní památce u nás. Pohled na Pravčickou bránu je během návštěvy parku zážitek z kategorie „must have“. Přírodní útvar vyryly voda a vítr do druhohorního pískovce a výraznější lidské pozornosti se dočkal až v první polovině 19. století. Zájem turistů během následujících 150 let bráně a jejímu okolí vtiskl jejich dnešní podobu, včetně zámečku Sokolí hnízdo. Zároveň ale přírodní památku málem zničil. Od roku 1982 je tak na bránu sice zakázaný vstup, ale na druhou stranu se díky tomu na ní můžeme i dnes alespoň podívat.
Bydlet jako Don Quichot
Pokračujeme s výčtem neobvyklých ubytování. V obcích Arnoltice, Janov a Růžová můžete narazit na zvláštní kruhové domky. Lopatky se sice dochovaly jen v Růžové, ale i tak je jasné, že se jedná o bývalé větrné mlýny. Na arnoltický se můžete jen podívat přes plot, ale ostatní dva si můžete klidně pronajmout na rodinnou dovolenou. Pobyt v místnostech bez rohů je určitě zážitek, který si jen tak někde nedopřejete.
Strašidelný mlýn z pohádky
Na své si Českosaském Švýcarsku přijdou i filmový fanoušci a zejména děti. Následující destinaci totiž zaručeně poznáte. Dolský mlýn se v posledních letech objevil v několika pohádkách, například v Pyšné princezně, Pekle s princeznou nebo Norsko – České Cestě za králem trollů. Poloozpadlá kamenná stavba pochází z 16, století a na živo rozhodně nepůsobí tak ponurým a strašidelným dojmem. Ale v noci bychom tam nešli. Zřícenin, tedy spíše jejich základů vytesaných v pískovci je v Českosaském Švýcarsku vůbec požehnaně. Další možností, jak si park užít, je tak objevování zaniklých skalních hradů. Odměnou vám budou úžasné vyhlídky do kraje. Šťastnou cestu!