Fjordy byly odjakživa popisovány jako "umělecká díla přírody". Byly vytvářeny ledovci razícími si cestu skalnatým území, tu a tam ponechávajíc otisky svých zubů a hadovitě vykroužená údolí, která se pak zaplnila mořskou vodou. Ačkoli si mnoho lidí spojuje fjordy zejména s Norskem, existuje jich mnoho po celém světě, třeba na Aljašce, v Grónsku, Chile nebo na Novém Zélandu.
Ať už je najdeme kdekoli, krajina fjordů nabízí ideální prostor pro venkovní aktivity, třeba jen k tomu, abychom si užili klid a mír odlehlých míst mimo civilizaci, nebo naopak potrápili tělo nějakým adrenalinovým dobrodružstvím. Přinášíme vám pár nejžhavějších tipů, jak vytěžit z vaší návštěvy fjordů maximum.
Přijeďte mimo hlavní turistickou sezónu
Díky teplému Golfskému proudu se norské fjordy těší mírnému klimatu a nejsou celoročně pokryty ledem. Pochopitelně nejvhodnější dobou návštěvy je léto, kdy jsou dny dlouhé a počasí stálé, zejména pro turistiku, jízdu na kole, canoeing a mořeplavbu. Bohužel je díky tomu léto také hlavní turistickou sezónou, a tak se Norsko, nebo i Aljaška, stávají skutečně značně přelidněnými a klidu si tu moc neužijete.
Naopak návštěva mimo hlavní sezónu, tedy v květnu, červnu a brzkém září, bude stejně skvělá a mnohem klidnější. Navíc jaro v Hardangerfjordu, druhém největším norském fjordu, nabízí další bonus - příležitost vidět na úbočích kopců tisíce kvetoucích jabloní.
Užijte si krajinu z různých perspektiv
Vzduch, země a moře nabízejí na fjordech jinou a jedinečnou perspektivu. Pokud budeme mít tu možnost, určitě si užijte fjordy tolika různými způsoby, jakými to bude možné. Při hikingu si na místní krásy budete moci sáhnout zblízka, zatímco plavba po moři vám z dálky otevře svou majestátnost ve své plné kráse.
Plachtění, kajaking, horolezectví, jízda na kole, let vrtulníkem. Každá z těchto aktivit vám dá jiný úhel pohledu.
V horském pásmu Sunnmørsalpane si v létě užijete pořádnou lyžovačku s výhledem na fjordy. Lyže ráno a odpoledne plavání ve fjordu. Mimo Norsko, v Uummannaq v Grónsku, můžete zase pozorovat celý fjord při jízdě po ledu na psím spřežení.
Pozorování divočiny
Norské fjordy jsou domovem mnoha druhů živočichů, především na severu. Tyto vodní cesty obývají mroži, kosatky, sledi, tuleni a krab královský.
Jsou také rájem pro pozorování ptactva. Můžete tu vidět třeba orly mořské či papuchalky. Pokud hledáte divokou přírodu mimo území Norska, pak navštivte fjord Kenai na Aljašce. Ten poskytuje útočistě pestré paletě mořského ptactva, stejně jako dalším mořským živočichům - tuleňům obecným, lachtanům, plejtvákům, keporkakům nebo vydrám mořským. Novozélandské fjordy jsou domovem nejmenšího tučňáka na světě, tzv. Korory.
Nasajte místní kulturu a historii
Norské fjordy nejsou zajímavé jenom díky svému přírodnímu bohatství. Určitě navštivte muzea umění a folklóru, sídla Vikingů a tradiční vesnice a farmy. Mnoho údolí tu ukrývá nenápadné malé vesničky přímo u vody, které nám připomínají obrázky z norské minulosti - z časů, kdy zde lidé farmařili ve strmém a nepřístupném terénu a kdy vařená ovčí hlava byla považována za delikatesu.
Navštivte města jako Undredal blízko ústí Nærøyfjordu a ochutnejte prosluslý sýr "Brunost", který se vyrábí dlouhým vařením směsi syrovátky, mléka a smetany. Prohlédněte si "Stavkirke", dřevěný sloupový kostel z roku 1147. Vydejte se do nedaleké vikingské vesnice Njardarheimr.
Běžte se projít
Fjordy v Norsku jsou ideální místem k dlouhým procházkám po modrém ledu ledovcových ramen, přes pobřežní horský terén, až po svěže zelené lesy. Pro zkušené cestovatele, kteří hledají něco dobrodružnějšího, je tu třeba známý Trolltunga, česky Trolí jazyk, žulový útes ve tvaru jazyka vybíhající z hory a tyčící se 700 metrů nad jezerem Ringedalsvatnet. Náročnějším výstupem je pak cesta na Preikestolen 604 metrů nad Lysfjordem, kde se vám otevřou výhledy na tento nejkrásnější norský fjord. Naopak tím méně náročnějším je hike k 612 metrů vysokému vodopádu Langfossen v Åkrafjorden. Cesta sice strmě stoupá vzhůru, ale za tu sladkou odměnu v podobě dechberoucího výhledu na každém kroku to stojí.
Nechte se uchvátit stěnami norských vodopádů
Geirangerfjord jako součást světového kulturního dědictví UNESCO představuje jeden z nejoslnivějších norských fjordů. Jeho návštěvníci nejvíce obdivují téměř vertikální skalní stěny zdobené vodopády a vrcholky hor pokrytými sněhem po celý rok. Tři vodopády, které musíte určitě navštívit, jsou De syv søstrene (“Sedm sester”), Friaren (“Dobrodruh”), and Brudesløret (“Nevěstin závoj”).
Do oblasti Geirangerfjord se můžete dostat cestou, která je sama o sobě atrakcí - horskou silnicí Trollstigen vedoucí kolem mnoha vodopádů, zatímco se pomalu plazí vzhůru po skalních svazích a budí respekt nejen svou klikatostí, ale také nepatrnou šířkou.
Fjordy zkrátka stojí za to, takže si tu svou cestu užijte naplno!